در حالی که رئیس سازمان مالیاتی افراد دارای بیش از یک میلیارد درآمد مشمول مالیات را 300 هزار نفر عنوان کرده که نیمی از آنها هیچ سابقه مالیاتی نداشته‌اند، سخنگوی ستاد تبصره ۱۴ از شناسایی ۳۰۰ هزار خانوار میلیاردر بدون کد مالیاتی خبر داده بود.

در روزهای اخیر بحث میلیاردهای فراری از مالیات به بحث داغ رسانه‌ها تبدیل شده است. در همین خصوص رئیس دستگاه مالیاتی کشور گفته: آمار دریافتی مربوط به سال گذشته از سیستم بانکی نشان می دهد 300 هزار نفر بیش از یک میلیارد تومان درآمدِ مشمول مالیات دارند که 52 درصد این میلیاردرها به هیچ وجه پرونده مالیاتی ندارند.

بر اساس خبر رئیس سازمان مالیاتی، نزدیک به 150 هزار نفر از میلیاردهای کشور هیچ گونه پرونده مالیاتی نداشته و عملا جز فهرست فراریان مالیاتی قرار گرفته‌اند.

این درحالی است که چندی قبل سخگوی ستاد حذف یارانه نقدی از شناسایی 300 هزار نفر از میلیاردهایی خبر داده بود که هیچ گونه پرونده مالیاتی ندارند.

 

به گفته میرزایی، 300 هزارخانوار ثروتمند شناسایی شدند که فاقد کد مالیاتی بودند یعنی در این خانوارها حتی یک نفر از اعضا هم پرداخت مالیات نداشت که این افراد به سازمان امور مالیاتی معرفی شدند.

میرزایی در گفتگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به شناسایی 300 هزار خانوار میلیاردر که هیچ گونه سابقه مالیاتی نداشته‌اند، گفت: این اطلاعات نزدیک به 4 ماه قبل در اختیار سازمان مالیاتی قرار گرفته بود. همچنین اظهارنامه های سال 97 این افراد بررسی شد که مشخص شد خانوارهای مذکور هیچ گونه سابقه مالیاتی نداشته‌اند.

به گفته میرزایی معیارهای مختلفی برای شناسایی میلیاردهایی که از یارانه نقدی استفاده میکرند وجود داشت، به عنوان مثال، اموال دارای ارزش میلیاردی، تراکنشهای میلیاردی و همچنین گردش حساب میلیاردی می‌تواند معیار قرار گرفتن یک فرد در فهرست میلیاردرها باشد. اما ظاهرا گردش میلیاردی برای تکمیل این فهرست توجیه پذیر تر است. به هر حال این اطلاعات که از پایگاه اطلاعات رفاه استخراج شده بود در اختیار سازمان مالیاتی قرار گرفت.

به این ترتیب در حالی که رئیس سازمان مالیاتی افراد دارای بیش از یک میلیارد درآمد مشمول مالیات را 300 هزار نفر عنوان کرده بود که فقط نیمی از آنها هیچ سابقه مالیاتی نداشته‌اند، سخنگوی ستاد تبصره 14 از شناسایی 300 هزار خانوار میلیاردر بدون کد مالیاتی خبر داده بود.

اشتراک گذاری:

ارتباط با ما

  • نشانی دفتر مرکزی : تهران، خیابان کریمخان زند، نبش خیابان سپهبد قرنی، جنب بانک تجارت، پلاک ۱۹۶ طبقه چهارم غربی

  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • خط ویژه : ۸۸۴۹۰۵۶۳

  • تلفکس: ۸۸۴۹۰۱۶۳ و ۸۸۳۰۷۴۳۴

عضویت در خبرنامه

برای دریافت تازه های موسسه حقوقی بین المللی منشور شایگان در خبرنامه عضو شوید.